Népzenetár - Videófelvételek véletlenszerűen

Szólótánc Gála - Magyar verbunk

Szólótánc Gála - Magyar verbunk

HUNGARIAN and other TRADITIONS
XX. Országos Szólótáncfesztivál - A délelőtti kötelező tánc közös örömtánca az esti gálán. Jókai színház, Békéscsaba 2011. január 22.
Marossárpataki táncok

Marossárpataki táncok

joejudge
Nemzetközi néptáncfesztivál, Folk-híd 2008, Szeged,
Szeged Táncegyüttes, Eben-guba csoport
01. Átkos lassú

01. Átkos lassú

musicfromfono
„Amikor Isten a nóta-fát elültette a világra, valahol a széki határban járhatott” – mondta Csorba János, lemezünk egyik szereplője, szülőfaluja csodálatosan gazdag zenei hagyományáról. Amikor Lajtha László, a széki zene első kutatója 1940-41 telén először járt a faluban, a páratlan és egyedi szépségű dalok mellett még egy, talán még ezeknél is nagyobb horderejű élményt kapott – a falu vonósbandáit hallva ismerte fel a hangszeres magyar tánczene rendkívüli gazdagságát és fejlettségét Erdélyben. Még 1941-ben sor került a falu zenéjének igen alapos rögzítésére, a legjobb énekesek és hangszeresek közreműködésével. Az ekkor készült Pátria lemezek időtálló forrásává és mércéjévé váltak az egymást követő városi népzenei mozgalmaknak, elsősorban a hiteles előadói stílust zászlajukra tűző táncházas hangszereseknek és énekeseknek.
09. Magyar verbunk   román barbunc

09. Magyar verbunk román barbunc

musicfromfono
A Felső-Maros mente egyike azoknak a vidékeknek, ahol a Mezőséggel ellentétben, a cimbalom is meghonosodott, mint a helyi zenekar szerves része. Ez még az elsődlegesen románok számára muzsikáló zeneka-rokra is érvényes, ami azért érdekes, mert Erdélyben a románok körében még ritkább a cimbalom, mint ugyanott a nemszékely magyaroknál. A hanglemezünkön hallható görgényoroszfalusi „Pilu” zenekarában is lehetőség szerint mindig volt cimbalom, de szerényebb táncalkalmon el is maradhatott. Felvételeinken a cimbalmos és a cimbalom nélküli zenekari hangzást egyaránt rögzítettük. Korábban az erdélyi cimbalmosok kizárólag a dallamot játszották, sajátosan kopogó ritmizálásban, az akkordkíséretet, a futamokat kizárólag újabban, a városi cigányzenészek hatására kezdték elsajátítani.